Ehitus- ja tootmisvaldkonnas on järjest populaarsemaks muutumas kaks lühendit: BIM ja PIM. Mõlemad tehnoloogiad pakuvad võimalust teabe koondamiseks ja haldamiseks, kuid neil on erinevad eesmärgid. Uurime lähemalt peamisi erinevusi ja sarnasusi BIM-i ja PIM-i vahel ning kas neid saab üldse kõrvutada.
BIM (Building Information Modelling) on ehitusinfo modelleerimine ja see on protsess, mis aitab luua ja hallata hoone ehitamise ja järelhaldusega seotud informatsiooni. BIM hõlmab endas hoone digitaalse mudeli loomist, mis sisaldab lisaks 3D geomeetrilisele infole ka hulgaliselt teavet hoone komponentide, süsteemide ja materjalide kohta. Seda teavet saavad kasutada arhitektid, projekteerijad ja ehitajad ning hoonete omanikud ja haldajad.
BIM-i saab kasutada erinevate kulude, energiatõhususe ja muude tegurite optimeerimiseks kui ka hindamiseks ning muudatuste ja uuenduste jälgimiseks kogu ehitusprotsessi vältel.
PIM (Product Information Management) tähistab tooteinfo haldamist ja süstematiseerimist mitmesugustes kanalites. PIM-süsteeme kasutavad tavaliselt jaemüüjad, tootjad ja turustajad, et hallata oma toodete kohta teavet, sealhulgas kirjeldusi, pilte, hindu ja laoseise. Üldjuhul võib PIM-st saada ettevõtte siseselt peamine allikas vajalikeks andmeteks, kuna sealt on mugav toodetega seonduvat informatsiooni vaatamas käia.
PIM-süsteemid võimaldavad ettevõtetel luua tooteinformatsiooni jaoks ühtse allika, mida saab kasutada tootekataloogide, e-poe tootekirjelduste ja muude turundusmaterjalide värskendamiseks. PIM-i saab kasutada ka tooteinfo eri keeltesse tõlkimise haldamiseks ning tooteinfo ühtsuse tagamiseks erinevates müügikanalites.
Kuigi nii BIM kui ka PIM hõlmavad teabe koondamist ja haldamist, teenivad need erinevaid eesmärke ja neid kasutatakse erinevates tööstusharudes
Kokkuvõtteks võib öelda, et kuigi BIM ja PIM on mõlemad head tööriistad informatsiooni koondamiseks ja haldamiseks, siis teenivad need erinevaid eesmärke. Võib öelda, et PIM on tooteinformatsiooni lähteallikas ja BIM on informatsiooni lõpplahendus. Samas nii BIM kui ka PIM pakuvad märkimisväärset kasu efektiivsuse, täpsuse ja koostöö osas ning tõenäoliselt muutuvad need lähiajal oma vastavates tööstusharudes veelgi olulisemaks.