Seekord uurime BIM-ga seotud mõtteid ja tuleviku väljavaateid meie kõige staažikamalt töötajalt Germolt. Tuliteci meeskonnaga liitus ta 2020. aastal – esialgu praktika korras kooli kõrvalt ning edaspidi juba täiskohaga BIM koordinaatorina.
Julge pealehakkamine ja soov pidevalt uusi asju õppida on märksõnad, mis kirjeldavad Germot. Tema arvates on oluline asjasse süveneda ja abi küsida, kui midagi jääb arusaamatuks. Oma tööd ta raskeks ei pea, pigem ütleb, et see on mõnusalt väljakutseid pakkuv ja väike stress, mis asja juurde käib, viibki mugavustsoonist välja. Töömõtetest puhkamiseks ja aja maha võtmiseks meeldib Germole mängida korvpalli ning harida end programmeerimise ning investeerimise alal.
Huvi BIM vastu tärkas Germos kui ta õppis Tallinna Tehnikakõrgkoolis kinnisvara korrashoiu erialal, kus olid tema jaoks väga põnevalt põimunud erinevad õppeained. Koolis sai täieliku ülevaate erinevatest programmidest, millest kõige rohkem huvi pakkus Revit, mille paljud võimalused tekitasid arusaama sellest, kuidas projekte luua ja milline võiks olla lõpptulem. Läbi koolipraktika jõudis Germo ka Tuliteci, kus alustas projektipõhiste töödega – koostas jooniseid, mudeldas ja abistas ka administratiivsete ülesannetega, kuni selleni, et hetkel on tal isiklikud projektid, mille juures tegeleb BIM koordineerimisega ja mudelipõhiste analüüsidega.
Germo leiab, et Tulitecis töötamine on teda arendanud nii tööalaselt kui ka isiklikus plaanis. Paari aasta jooksul läbi viidud projektid on pakkunud väljakutseid ning palju õppimisvõimalusi ning pidev kaugtöö on kasvatanud enesedistsipliini ja ajaplaneerimisoskust. “Tulin ju otse koolipingist ja eelnev töökogemus sellises valdkonnas puudus.” Germo arvates on praegune situatsioon maailmas loonud hea võimaluse töötamiseks seal, kus vähegi on olemas internetiühendus. Seejuures tunneb ta ka, et pole kindel, kas kodus töötades suudab ta ära kasutada oma täit potentsiaali ning vahel oleks lihtsalt tore ka küsimustele kolleegidelt vahetut tagasisidet saada sel hetkel, kui küsimus tekib.
Ta nendib, et otse koolipingist tulles, omamata reaalset mõtleva töö kogemust, kujunes alustamine isegi oodatumast raskemaks, kuna nõudis õigele töösoonele saamist ja oma vastutusvaldkonna hindamist. Germo ütleb, et suuremaid libastumisi ta oma karjääri algusest ei mäletagi, kuid väikeseid apsakaid tuli ikka ette, mille eest vahel õpetlikke noomitusi sai.
Germo arvates on väga oluline, et õppimisperioodi jooksul oleksid kõrval pädevad inimesed. Enda karjäärialase arengu juures peab ta väga olulisteks lülideks Kauri ja Taavit Tulitecist, kes on teda vajalikel hetkedel aidanud ja suunanud. Samas toob ta välja tõsiasja, et kodus töötamise võlu on see, et suuresti peab ise hakkama saama. Kui programmiga tekib töö käigus ebakõlasid, siis on tänuväärseks abimeheks Google otsingumootor, mis kerge vaevaga suudab vastuse anda tekkinud probleemile. Germo arvates on ainuvõimalik tublisti Googeldada või YouTube videosid vaadata, kui parajasti kogenud kolleegi kõnekaugusel ei ole.
See, et BIM on arenev valdkond, on Germo jaoks väga oluline, kuna siis on oodata ka edasiminekuid ja arenguvõimalusi. Seejuures on tema arvates aga tähtis uuendustega kaasas käia. Peamine probleem, mida ta hetkel tajub ongi see, et inimesed ei ole BIM-i suhtes nii vastuvõtlikud ja ei suuda näha selle täielikku kasutegurit.
„BIM on veel nii uus teema, et vähesed inimesed saavad päriselt aru, mis see on. Aga ma usun, et tulevikus saab sellest väga suur osa ehitusprotsesside juures.“
Omal käel programmeerimise õppimist alustanuna tunneb Germo, et BIM ja digitaalne ehitus on selgelt põimumas teiste eluvaldkondadega. Ta ütleb, et juba prageu näeb, kuidas koodipõhiselt mudelile lähenemine loob palju rohkem võimalusi ja muudab terviku põhjalikumaks. Põhjalikkus, õigemini selle puudumine, on asi, mille Germo samuti välja toob. Ta on näinud, kuidas praeguste BIM projektide tase ei ole nii hea, kui see olla võiks – just selles osas, et vaadatakse mööda väikestest nüanssidest, mis mängivad tegelikult olulist rolli. Seejuures aga ongi oluline BIM koordinaatori roll, kes juhib projekte õiges suunas ja kontrollib, et need vastaksid nõuetele.
Germo jaoks on olnud väga huvitav jälgida Tuliteci kasvu ja mõelda, et mida huvitavat veel tulevik toob, kui Tulitec on juba praegu saavutanud Eestis positsiooni, kus ühegi teise ettevõttega pole võimalik seda kõrvutada. Nähes, kuidas kahe mehe ettevõtmisest on kasvanud pea 10 töötajaga edukas ettevõte, leiab Germo, et Tuliteci järgmine samm võiks olla oma teenuste ja teadmiste jagamine välisriikidesse.
„Valdkond, kus me töötame, on väga lai ja arenev. Ma arvan, et tulevikus jätkub tööd kõvasti nii kodumaal kui ka rahvusvahelisel turul.“
Ta toob välja, et Tulitecis töötamise juures on märkimisväärne see, kuidas ettevõtet juhitakse ning töötajaid väärtustatakse.
Oma lemmikprojektiks peab Germo Eesti Põllumajandusmuuseumi. Kuna tegemist oli pisikese projektiga, siis oli seal võimalus kõiki osamudeleid ise mudeldada ja reaalselt käsi külge panna ning oma ideid jagada. “See oli üks tore projekt, mille kõik osad olid Revitis tehtud ning tänu sellele sain ma neid kõiki muuta nii nagu vaja. Kogu mudeldamisprotsess oli väga huvitav. Esimene kokkupuude eriosade mudeldamisega – keeruline ja aeganõudev, aga vägev!”
Tutvu ka ülejäänud TULITEC tiimiga meie blogis!